Bhagwanth Khuba

Bhagwanth Khuba

Constituency: Bidar

Party: Bharatiya Janata Party

Father's Name: Shri Gurubasappa Khuba

Mother's Name: Smt. Mahadevi Khuba

Date of Birth: Thursday, June 1, 1967

Birth Place: Aurad, Distt. Bidar (Karnataka)

Anniversary Date: Sunday, May 9, 1999

Spouse Name: Smt. Sheela Khuba

SONS: 1

DAUGHTERS: 2

State Name: Karnataka

Permanent Address: 19-1-243/3, Bankers Colony, Shiv Nagar South, Bidar-585401, Karnataka09013869178,09448115926 (M)

Present Address: 68, South Avenue,New Delhi-110 011Tel : (011) 23794038, 09868148771 (M)

Email Id: bhagwanth[dot]khuba[at]sansad[dot]nic[dot]in bhagwantkhuba[at]gmail[dot]com

Education Qualifications: B.E. (Mech.) Educated at Sree Siddaganga Technology Institute, Tumkur (Karnataka)

Positions Held: May, 2014 Elected to 16th Lok Sabha
1 Sep. 2014 - 18 Oct. 2016 Member, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
15 Sep. 2014 onwards Member, Committee on Provision of Computers to Members of Lok Sabha
Member, Consultative Committee, Ministry of Railways
19 Oct. 2016 onwards Member, Standing Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution

OTHER INFO: