K.C. Tyagi

K.C. Tyagi

Constituency:

Party: Janta Dal (United)

Father's Name: Late Shri Jagram Singh Tyagi

Mother's Name: Late Shrimati Rohtash Tyagi

Date of Birth: Sunday, December 10, 1950

Birth Place: Morta, Distt. Ghaziabad (Uttar Pradesh)

Spouse Name: Shrimati Pushpa Tyagi

SONS: 0

DAUGHTERS: 0

State Name: Bihar

Permanent Address: C-14, Lohia Nagar, Ghaziabad, Uttar Pradesh.

Present Address: 12-A, Lodhi Estate, New Delhi 110003

Email Id: kc[dot]tyagi[at]sansad[dot]nic[dot]in

Education Qualifications: B.Sc. Educated at Meerut University, Ghaziabad

Countries Visited: Cuba, France, Jordan, Malaysia, Nepal, Singapore, Rome (Italy), Switzerland, South Africa, U.S.S.R., Thailand, U.K. and Vietnam

Positions Held: 1989-1991 Member, Ninth Lok Sabha
1990-91 Chairman, Committee on Papers Laid on the Table, Lok Sabha
2003-2004 Chairman, Central Warehousing Corporation (a Government of India Undertaking)
Feb. 2013 Elected to Rajya Sabha
March 2013 - May 2014 Member, Committee on Energy
May 2013 -Sept. 2014 Member, Committee on Rules Member, Committee on Rules
Aug. - Dec. 2014 Member, Select Committee of Rajya Sabha on the Insurance Laws (Amendment) Bill, 2008
Sept. 2014 onwards Chairman, Committee on Industry
Member, Committee of Privileges
Member, Joint Committee on Salaries and Allowances of Members of Parliament
Dec. 2014 onwards Member, Joint Committee on Offices of Profit
Dec.2014- Feb. 2015 Member, Select Committee of Rajya Sabha on the Repealing and Amending Bill, 2014
Jan. 2015 onwards Member, General Purposes Committee
March 2015 Member, Select Committee of Rajya Sabha on the Coal Mines (Special Provisions) Bill, 2015
March 2015 onwards Member, Court of the Aligarh Muslim University

OTHER INFO: