Palvai Govardhan Reddy

Palvai Govardhan Reddy

Constituency:

Party: Indian National Congress

Father's Name: Late Shri P. Ranga Reddy

Mother's Name: Late Shrimati Anasuyamma

Date of Birth: Thursday, November 19, 1936

Birth Place: Village Nadimpally, Anchampet, Distt. Mahabubnagar (Andhra Pradesh)

Spouse Name: Shrimati P. Srujamani

SONS: 0

DAUGHTERS: 0

State Name: Telangana

Permanent Address: 159/A, MLA's Colony, Road No.12, Banjara Hills, Hyderabad

Present Address: 20, Gurudwara Rakabganj Road, New Delhi 110001

Email Id: palvai[dot]gr[at]sansad[dot]nic[dot]in

Education Qualifications: B.A. Educated at Vivekavardhini College, Osmania University

Countries Visited: Afghanistan, U.S.S.R. and Helsinki, to attend the 1965 World Youth Festival; Germany, as a delegate of Indian Youth Congress Delegation and to attend the 1967 German-Asian Youth Seminar as the Leader of the Indian Youth Congress Delegation; visited a number of countries including the Commonwealth Nations, U.S.A. and Canada on behalf of the Andhra Pradesh Commonwealth Parliamentary Association; Commonwealth and European Countries, South East Asia and U.S.A. on behalf of Andhra Pradesh Legislators Club; toured China, South Korea, Thailand, Malaysia, Singapore and Hong Kong on behalf of Andhra Pradesh Legislative Assembly to study agricultural and industrial development, 2003

Positions Held: 1967-72, 1972-78, 1978-83, 1983-85 and 1999-2004 Member, Andhra Pradesh Legislative Assembly
1981 Minister of State for Rural Water Supply, Youth Service and LIDCAP Portfolios, Government of Andhra Pradesh
1981-82 Minister of State for Handlooms and Textiles, Sericulture, Printing and Stationery Portfolios, Government of Andhra Pradesh
2007-2009 Member, Andhra Pradesh Legislative Council
April 2012 Elected to Rajya Sabha
Aug. 2012 - May 2014 Member, Committee on Water Resources
Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation
Member, Consultative Committee for the Ministry of Water Resources
May 2013 - Sept. 2014 Member, Committee on Petitions
Sept. 2014 onwards Member, Committee on Industry
Member, Committee on Subordinate Legislation
Sept. 2015 onwards Member, Committee on Chemicals and Fertilizers

OTHER INFO: