Sumitra Mahajan (Tai)

Sumitra Mahajan (Tai)

Constituency: Indore

Party: Bharatiya Janata Party

Father's Name: Shri Purushotam Neelkanth Sathe

Mother's Name: Smt. Usha

Date of Birth: Monday, April 12, 1943

Birth Place: Chiplun, Distt. Ratnagiri (Maharashtra)

Anniversary Date: Friday, January 29, 1965

Spouse Name: Late Shri Jayant Mahajan

SONS: 2

DAUGHTERS: 0

State Name: Madhya Pradesh

Permanent Address: 68, Manishpuri, Saket Nagar,Indore-452 018, Madhya PradeshTels : (0731) 2596655 (R), 2542211/2542233 (O)

Present Address: (i) 20, Akbar Road, New Delhi - 110 001Tels. (011) 23014011, 23014022 (ii) 16, Parliament House, New Delhi-110 001Tels. (011) 23017795, 23017914

Email Id: speakerloksabha[at]sansad[dot]nic[dot]in s_mahajan[at]nic[dot]in

Education Qualifications: Bachelor of Law (LL.B.), M.A. (Psychology)

Countries Visited: Widely travelled As a Member of Parliament (Lok Sabha) and as Union Minister, attended and participated in the following Conferences and Seminars held in India and abroad: 4th World Conference on Women, Beijing (China), Sept. 1995; International Forum on Parliamentarians and Local Authorities with an interest in Tourism, Bali (Indonesia), Sept. 1996; As Minister of State for Women and Child Development, led an Indian Delegation to Australia to discuss bilateral issues. As Minister of State for Women and Child Development, attended various Conferences/Bilateral visits to USA, Sri Lanka, Maldives, 2001; As Minister of State for Communications and Information Technology, led the Indian Delegation to ITU Conferences, Hong Kong and Morocco, 2002; 112th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU), Manila, Philippines, April, 2005; Sixth Canadian Parliamentary CPA Seminar in Ottawa, Canada, Oct. 2007; Regional Seminar for Asian Parliaments on Preventing and Responding to Violence against Women and Girls: From Legislation to Effective Enforcement, New Delhi, Sept. 2011; Commonwealth Women Parliamentarians (CWP) India Region Seminar on Gender Justice and Responsive Governance, New Delhi, March, 2012; 58th Commonwealth Parliamentary Conference in Colombo (Sri Lanka), Sept. 2012 As Speaker, Lok Sabha, attended and also led Indian Parliamentary Delegations at the following Meetings / Conferences and Bilateral visits : 9th Meeting of Women Speakers of Parliament, Geneva (Switzerland), Sept. 2014; 131st Assembly of the Inter-Parliamentary Union, Geneva (Switzerland), Oct. 2014; 2nd Meeting of the Preparatory Committee of The Fourth World Conference of Speakers of Parliaments in New York (USA), Nov. 2014; Conference of Speakers and Presiding Officers of Commonwealth (CSPOC) Standing Committee Meeting, Jersey, Jan. 2015; 132nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union, Hanoi (Vietnam), March- April 2015; 3rd Meeting of the Preparatory Committee of The Fourth World Conference of Speakers of Parliament, Geneva (Switzerland), June 2015; Visit to European Parliament (Belgium), June 2015; 10th Meeting of Women Speakers of Parliament, New York (USA), Aug. 2015; 4th Meeting of Preparatory Committee of The Fourth World Conference of Speakers of Parliament, New York (USA), Aug. 2015; 4th World Conference of Speakers of Parliament, New York (USA), Aug.- Sept. 2015; 133rd Assembly of the Inter-Parliamentary Union, Geneva (Switzerland), Oct. 2015; The 23rd Conference of Speakers and Presiding Officers of Commonwealth (CSPOC), Malaysia, Jan. 2016; The South Asian Speakers Summit on Achieving the Sustainable Development Goals (SDGs), Dhaka (Bangladesh), Jan. 2016; The Pre-Assembly Event, March, 2016 and the 134th Assembly of Inter - Parliamentary Union in Lusaka (Zambia), March 2016; Visit to Mongolia, April 2016; visit to New Zealand, Sept. 2016; and visit to South Korea, Sept.-Oct. 2016; 135th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, Geneva, (Switzerland), Oct. 2016; Meeting of the Standing Committee of the Conference of Speakers and Presiding Officers of the Commonwealth (CSPOC), London, January 2017; 136th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, Dhaka (Bangladesh) April 2017; World Parliamentary Forum on Sustainable Development, Nusa Dua (Bali), Indonesia, Sept. 2017; 8th Conference of the Association of SAARC Speakers and Parliamentarians, Colombo, Oct. 2017; 137th Assembly of the Inter Parliamentary Union, St. Petersburg (Russia), Oct. 2017; 63rd Commonwealth Parliamentary Conference, Dhaka (Bengladesh), Nov. 2017; 24th Conference of Speakers and Presiding Officers of the Commonwealth (CSPOC) in Victoria (Seychelles), Jan. 2018 Conceptualised and Chaired the first ever National Conference of Women Legislators, New Delhi, March 2016 As Chairperson of BRICS Parliamentary Forum for the year 2016, organised the Meeting of BRICS Women Parliamentarians Forum, Jaipur, Aug. 2016; and Meeting of Speakers and Presiding Officers of Parliaments of BRICS Parliamentary Forum, Geneva (Switzerland), Oct. 2016; As Chairperson of the All India Presiding Officers Conference, attended 77th Conference of Presiding Officers of Legislative Bodies in India, Lucknow (Uttar Pradesh), Jan.- Feb. 2015; and 78th Conference of Presiding Officers of Legislative Bodies in India, Gandhinagar (Gujarat), Jan. 2016 As Chairperson of the CPA Executive Committee, India Region, attended 5th CPA India Region Conference, Goa, Feb. 2015; The 16th North East Region Commonwealth Parliamentary Association (NERCPA) Conference, Imphal (Manipur), June 2017; 6th Conference of CPA India Region, Patna, Feb. 2018

Positions Held: 1982-85 Corporator, Municipal Corporation, Indore (M.P.)
1984-85 Deputy Mayor, Municipal Corporation, Indore
1989 Elected to 9th Lok Sabha
1990-91 Member, Consultative Committee, Ministry of Health and Family Welfare
President, Mahila Morcha, (Women Wing) Bharatiya Janata Party (B.J.P.), Madhya Pradesh
1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (2nd term)
1991-92 Member, Joint Parliamentary Committee on the Constitution (Seventy-third Amendment) Bill, 1991
1991-93 Member, Joint Parliamentary Committee on the Pre-Natal Diagnostic Techniques (Regulation and Prevention of Misuse) Bill, 1991
1991-96 Member, Consultative Committee, Ministry of Communications
1992-94 Vice-President, B.J.P., Madhya Pradesh
1995-96 Secretary, B.J.P. Parliamentary Board
Chairperson, B.J.P. Parliamentary Board, Madhya Pradesh
1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (3rd term)
Secretary, Bharatiya Janata Party (B.J.P.)
1997 Member, Committee on Public Accounts
1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (4th term)
1998 General-Secretary, B.J.P.
1998-99 Member, Standing Committee on Human Resource Development and its Sub-Committee on Value-based Education
Convenor, Sub-Committee on Drug Control, Standing Committee on Human Resource Development
Member, Committee on Empowerment of Women
Member, Committee on Members of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)
Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource Development
1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (5th term)
Oct. 1999- Jun. 2002 Union Minister of State, Ministry of Human Resource Development
Jul. 2002 - May 2003 Union Minister of State, Ministry of Communications & Information Technology
24 May 2003- May 2004 Union Minister of State, Ministry of Petroleum and Natural Gas
2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 6th term)
2004-2009 Member, General Purposes Committee
Chairperson, Standing Committee on Social Justice and Empowerment
Member, Panel of Chairpersons (Lok Sabha)
Member, Consultative Committee, Ministry of Civil Aviation
2005 Prabhari, (In charge) Mahila Morcha, B.J.P.
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (7th term)
Jun. 2009 Member, Panel of Chairpersons (Lok Sabha)
31 Aug. 2009 - 18 May 2014 Chairperson, Standing Committee on Rural Development
23 Sep. 2009 - 18 May 2014 Member, Committee on Empowerment of Women
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (8th term)
6 Jun. 2014 Unanimously elected as Speaker, 16th Lok Sabha
Position held as Speaker Chairperson, (i) Business Advisory Committee, (ii) Rules Committee, (iii) Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex, (iv) Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex, (v) General Purposes Committee, (vi) Committee on Security in Parliament House Complex, (vii) Standing Committee of All India Presiding Officers Conference President, (i) Indian Parliamentary Group; (ii) India Branch of the Commonwealth Parliamentary Association (CPA); and (iii) Chairperson, CPA India Region Executive Committee
1 Sep. 2014 onwards Chairperson, Rules Committee
08 Oct. 2014 onwards Chairperson, Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex
Chairperson, Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex
29 Jan. 2015 onwards Chairperson, General Purposes Committee
29 Apr. 2015 onwards Chairperson, Committee on Security in Parliament Complex
President : (i) Indian Parliamentary Group; (ii) India Branch of the Commonwealth Parliamentary Association (CPA); and (iii) Chairperson, CPA India region Executive Committee

OTHER INFO: <I>Former President,</I> Marathi Academy, Madhya Pradesh; <I>Chairperson,</I> (i) Ahilya Utsav Committee, Indore; (ii) Contemporary Study Centre, Indore As the Presiding Officer of directly elected House of the People, the Lok Sabha, Speaker is one of the highest constitutional functionaries in India`s parliamentary system. Elected unanimously to the exalted position on 6th June, 2014, she is one of the senior most members of Indian Parliament, and holds the unique distinction of being the only woman member of Parliament to get elected eight consecutive times from the same Constituency (Indore) Madhya Pradesh. Her impressive victory margins bear ample testimony to the immense popularity she enjoys and also reflects the success in meeting the aspirations of the people; as a Parliamentarian, contributed immensely and enriched the Parliamentary debates with her eloquence and effective speeches and always championed the cause of women by effectively articulating their issues, and also in upholding the values and traditions that enhance the dignity of the Parliament, the sacred temple of democracy; has rich administrative experience having been a Minister in key social and economic Ministries in the Government of India; widely respected across political spectrum for her affable and non-partisan approach as Presiding Officer in Lok Sabha